Wiertarka ręczna.

Niedawno nabyłem używaną wiertarkę ręczną po okazyjnej cenie. Tak oto wygląda (kliknij na zdjęcie aby powiększyć):

20150415_210248 (Medium)

Wiertarka ma mechanizm tzw. grzechotkę – oznacza to, że kiedy blokada ustawiona jest na środek jest zablokowana i można używać jej normalnie wiercąc w prawo lub odkręcając w lewo. Kiedy natomiast nie mamy miejsca na pełny obrót np. blisko ściany, to aby wywiercić otwór przełączamy grzechotkę przesuwając bolec blokady i wtedy wiertarka działa dokładnie jak grzechotka przy kluczach nasadowych możemy wiercić w prawo i cofamy grzechotką w lewo aż wywiercimy potrzebny nam otwór. Następnie przełączamy mechanizm w drugą stronę i wykręcamy wiertło.

20150415_210253 (Small)

Do wiertarki powinno stosować się wiertła z prowadzeniem nagwintowanym takim jak wkręt do drewna. Mają one, też takie lejkowate kwadratowe zamocowanie. Nie mam takich wierteł , ale zauważyłem, kiedy mocowałem wiertło zwykłe do drewna, że zęby trzymające wiertło ustawiają się pod lekkim skosem. Najmniejsze wiertło jakie mógłbym zamocować to 4 mm.

20150415_210343 (Small)

Choć specjalnych wierteł nie posiadam, to wypróbowałem ją używając wiertła do drewna 8 mm ze zwykłym prowadzeniem. Efektem „ciężkiej” pracy był otwór a i owszem 🙂 ,pokazany na zdjęciu poniżej. Wiertarka latała trochę na boki więc otwór nie jest specjalnie równy. Sprawdziłem także jak działa grzechotka i nie mam żadnych zastrzeżeń co do poprawności pracy tej funkcji w  wiertarce.

20150415_210303 (Small)

20150415_210417 (Small)

20150415_210428 (Small)

Nie mam za wiele czasu na moje prace „po pracy” , więc niestety nie zrezygnuję z wiertarki elektrycznej. Otwory  wiertarką elektryczną mogę wykonywać szybciej, a używając stojaka także dokładniej.  Skoro jednak ją nabyłem to może w przyszłości do czegoś się przyda. Czekam na wasze opinie dotyczące używania tego typu narzędzi.

 

Reklamy
1 komentarz

One thought on “Wiertarka ręczna.

  1. Poszukaj starych, porządnych wierteł świdrów, rzeczywiście wiertarka ręczna nie zastąpi elektrycznej, ale przy odpowiednim wiertle wcale wolniej się nie wierci, a głębsze dziury (na przykład pod imaki w strugnicy) można robić z większą precyzją bo wiertło prowadzi się samo.

    Też nie używałem wiertarki ręcznej, ale jak odnowiłem kilka starych wierteł, zaostrzyłem je porządnie, sądzę że sięgam po nią równie często co po elektryczną.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: